خانه دهم تجربی چرا آمریکا از سیستم SI…

چرا آمریکا از سیستم SI…

radfyz@gmail.com
۰ دیدگاه 479 بازدید

مردم در بسیاری از کشورهای جهان برای اندازه‌گیری و گزارش نتایج خود از سیستم متریک استفاده می‌کنند. سیستم متریک همان مجموعه واحدهای اندازه‌گیری مشترک و بین‌المللی است که باعث می‌شود ۵۰ سانتی‌متر و ۳۰ کیلوگرم همه جای جهان به یک اندازه شناخته شده باشد. اما این قضیه در آمریکا صدق نمی‌کند. حتما تا به حال عبارت‌هایی مانند چند پوند وزن چیزی یا چند اینچ و چند فوت اندازه‌ی چیزی را شنیده‌اید. این سیستم اندازه‌گیری که ایمپریال نامیده می‌شود به صورت بین المللی مورد قبول واقع نشده اما با این حال و تلاش‌های متعدد جوامع علمی در ایالات متحده هم‌چنان به عنوان واحد اندازه‌گیری رایج در بین مردم آمریکا شناخته می‌شود.

اولین بار این توماس جفرسون در سال ۱۷۸۹ بود که تلاش کرد روش استاندارد اندازه گیری در همه جای جهان را برای مردم آمریکا روشن کند. اما در آن زمان دانشمندان آمریکایی از ایده وی حمایت نکردند. سپس در سال‌های نزدیک‌تر و در ۱۹۰۶ الکساندر گراهام بل مخترع تلفن در نامه‌ای به کنگره از غیر ضروری بودن استفاده از چنین سیستم دشوار و متفاوتی سخن گفت و درخواست کرد آمریکا نیز از سیستم شمارش بین‌المللی استفاده کند. با این حال همچنان هیچ تغییری در رویه داده نشد. در سال ۱۹۶۸ کنگره آمریکا مطالعه‌ای سه ساله را برای بررسی این موضوع آغاز کرد و در نهایت در نتیجه‌گیری پیشنهاد تغییر سیستم اندازه‌گیری به متریک در یک بازه‌ی زمانی ۱۰ ساله ارائه شد. این بار نوبت به مردم عادی و صاحبان کسب و کارها بود تا با نظر سیاستمداران مخالفت کنند و تغییر سیستم اندازه‌گیری را ابزاری برای کنترل مردم بدانند! نظرسنجی انجام شده توسط موسسه گالوپ در آن زمان نشان می‌داد ۴۵ درصد از مردم آمریکا با تغییر سیستم اندازه‌گیری به متریک مخالف هستند.

با این حال امروز مشکلات استفاده از سیستم متریک مشابه آن‌چه در دهه ۶۰ میلادی وجود داشت نیست. با وجود چشمگیر بودن مزایای تغییر سیستم اندازه‌گیری از ایمپریال به متریک در آمریکا، هزینه‌های چنین تغییری بسیار زیاد هستند. تولید‌کنندگان می‌بایست به ناچار مقادیر درج شده بر روی محصولات خود را تغییر دهند و سیستم آموزش نیز با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. حتی دونالد هیلگر رییس موسسه‌ی متریک که نزدیک به یک قرن پیش برای ترویج استفاده از این سیستم اندازه‌گیری راه‌اندازی شده بود در مصاحبه‌ای اعلام کرد :

من هم مانند تمام افراد تحصیل کرده گمان می‌کردم استفاده از سیستم متریک بهترین کار است اما اگر این اتفاق حالا رخ دهد تنها دردسر به همراه خواهد داشت.

اما در نهایت آمریکایی‌ها هم دچار مشکلاتی شده‌اند. برای مثال واحد اندازه‌گیری مایعات در فروشگاه‌های مواد غذایی، لیتر است؛ تجهیزات اتومبیل با واحد اندازه‌گیری میلی‌متر به فروش می‌رسند و داروها نیز با واحد میلی‌گرم توسط پزشکان تجویز می‌شوند که همگی جزو سیستم متریک هستند. به عقیده‌ی هیلگر خواسته یا ناخواسته این تغییرات به صورت تدریجی اتفاق می‌افتند اما با چنین سرعت کمی شاید ده‌ها سال زمان برای استاندارد‌شدن روش اندازه‌گیری آمریکایی‌ها با سایر مردم جهان زمان نیاز باشد.

۰ دیدگاه
0

ممکن است به این نوشته‌ها نیز علاقه‌مند باشید

دیدگاه خود را بنویسید.

طراحی سایت